Zúčastněné sbory

45. mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky Písní Olomouc 2017

 

Cantabilka ZUŠ Hranice

Město: Hranice na Moravě (CZE)

Sbormistr: Markéta Lásková

Soutěžní kategorie: B2

Cantabilka je přípravné oddělení DPS Cantabile. Jsou v ní žáci ZUŠ od 5 – 8 let, kteří se rovněž začínají učit hrát na hudební nástroj a navštěvují předmět hudební nauka. Zpěváčci se seznamují s prací v kolektivu. Osvojují si základní prvky hlasové a pěvecké techniky, postupně poznávají problematiku sborového zpívání, seznamují se s elementárními teoretickými poznatky z oblasti intonace, dynamiky, rytmu, hry na Orffovy nástroje a psané podoby zpěvu – not. Děti začínají veřejně představovat svoji práci, současně se učí reagovat na základní dirigentská gesta sbormistra.

 

Cantilena Geyermekkórus

Město: Dorog (HUN)

Sbormistr: Krisztina Kovácsné Fódi

Soutěžní kategorie: B3

Sbor byl spolu se svým dirigentem v posledních letech mnohokrát oceněn zejména díky vysoce kvalitní práci. V roce 2004 vyhrál první místo na “Whitsun International Choir Festival” v Balatonfüredu v Maďarsku. V roce 2006 byl oceněn prvním místem “Cum Laude” v Neerpeltu v Belgii na Mezinárodním hudebním festivalu mládeže. V roce 2013 se sbor účastnil soutěže v Olomouci, kde byl oceněn stříbrným pásmem v kategorii B2. V roce 2015 byl pozván do Wendlingenu v Německu, kde podal velmi dobrý výkon. Třikrát získal národní ocenění “Sbor roku”.

 

Carmen Fidei

Město: Łomża (POL)

Sbormistr: Michał Rajewski

Soutěžní kategorie: H2, H4

Sbor Carmen Fidei vznikl 8. Května 2016 v Lomži. Členy sboru jsou jak mladí studenti, tak i dospělí. Dosavadní umělecké úspěchy: 2. místo – Mezinárodní festival Duchovních písní „Łapskie Te Deum“ v Łapach, stříbrné pásmo – „III Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej” v Lomži, několik speciálních ocenění za nejlepší provedení Gregoriánského chorálu, 3 místo – „V Ogólnopolski Konkurs Chórów im. Św. Jana Bosko” v Aleksandrowie Kujawskim, bronzové pásmo – „IV Wielkopostny Festiwal Chóralny” v Nowem a mnoho dalších.

 

Coro Intermezzo

Město: Moravia, San Jose (CRI)

Sbormistr: David Ramirez

Soutěžní kategorie: E3, F, H2, J2, K2, K4

Sbor byl založen v roce 2000 a tvoří jej mladí nadšení zpěváci, jejichž cílem je šířit poslání sborového zpěvu. Intermezzo představuje mládežnický sbor z institutu Instituto Costarricense Pro Música Coral. Jejich repertoár nabízí škálu rozličných stylů a na jejich posledních vystoupeních zazněl spirituál and gospel, Mozartův Coronation Mass, který představili spolu s Univerzitou Louisville Symphonietta v roce 2014 na Teatre Nacional v Kostarice, v roce 2015 rockový and popový speciál se skladbami 60. a 90. let a latinskoamerický repertoár na jejich koncertním turné po Spojených státech v roce 2016. Mezi navštívené festivaly a soutěže patří: 5th International Choir Encounter, Guadalajara, Mexiko, 2004; Choral Music Festival 2012, Guatemala City, Guatemala; Llangollen International Musical Eistedfod 2014, Wales, (druhé místo v kategorii smíšených sborů), International Choral Festival 2016, Missoula, Montana, Spojené státy; and Pocatello International Choral Festival 2016, Pocatello, Idaho ve Spojených státech.

 

Českobudějovický dětský pěvecký sbor Canzonetta

Město:  České Budějovice (CZE)

Sbormistr: Petra Nová

Soutěžní kategorie: A1, G1

Českobudějovický dětský pěvecký sbor je součástí sborové scény na jihu Čech už od roku 1989. Působí při ZŠ a ZUŠ Bezdrevská v Českých Budějovicích. V současné době ve sboru zpívá 45 dětí v věku 11 – 17 let. Sbor se významně podílí na hudebním životě ve městě svými koncerty, účastí na festivalech (2016 Bratislava – Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby- zlaté pásmo) a v poslední době i spoluúčinkováním v Opeře Jihočeského divadla. Sbormistryní je od r. 2010 Petra Nová, klavírní spolupráci zajišťuje Lilija Červená.

 

Dětský pěvecký sbor Cantabile ZUŠ Hranice

Město: Hranice na Moravě (CZE)

Sbormistr: Markéta Lásková

Soutěžní kategorie: B2

Sbor tvoří žáci hudebního oddělení ZUŠ Hranice. Vede jej učitelka sólového zpěvu a klavíru Markéta Lásková, korepetitorkou sboru je klavíristka Gabriela Zdarsová. Za dobu své existence se sbor zúčastnil řady koncertních zájezdů – Litva a Lotyšsko, Belgie a Velká Británie, Polsko, Itálie, Slovensko, Slovinsko. Holandsko, Mezinárodní pěvecké soutěže v Makedonii v Ohridu a pravidelně se zúčastňuje Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Svátky písní Olomouc.  V roce 2013 sbor reprezentoval město Hranice a Olomoucký kraj v Senátu ČR, kde zároveň uskutečnil koncert ve Valdštejnské zahradě.

 

Dětský sbor Židlochovice

Město:  Židlochovice (CZE)

Sbormistr: Valeria Maťašová Černohlávková

Soutěžní kategorie: B2

Dětský sbor Židlochovice vznikl v únoru 2016 s uměleckou vedoucí Valerii Maťašovou Černohlávkovou. Sbor byl založen dětmi, které se rozhodli jít svojí vlastní pěveckou cestou a v současné době sdružuje kolem 40 dětí ve věku 6-12 let. První koncertní vystoupení se již podařilo zrealizovat v roce 2016, a to v červnu na koncertu Znovuzrození a v prosinci na Adventním koncertě.

 

FMV ISIK SCHOOL’S CHOIR

Město: Istanbul (TUR)

Sbormistr: Serap Caldiran Ersoy

Soutěžní kategorie: B3, K3

Školy FMV ISIK jsou primárně akademickými tělesy, ve kterých tvoří hudba a umění značnou část akademického curricula. Posláním sboru není hudbu vnímat pouze jako součást denního života studentů, ale také ji představit jako mezikulturní most. Sbor vystupuje se skladbami A Capella a s hudebně doprovázenými skladbami od roku 2001. Členové se zúčastnili mnoho mezinárodních soutěží v Praze, Petrohradu, Vídni, Bad Ischlu, Budapešti, Benátkách, Malaze, Cattolice, a vyhráli mnoho stříbrných a broznových ocenění. Snaží se učit umění skrze praktické zkušenosti a účastní se pravidelně na mezinárodních soutěžích, kde mají se mají studenti možnost potkat s dalšími zahraničními sbory a sdílet hudební zkušenosti s ostatními kulturami.

 

Gloria Brunensis

Město: Brno (CZE)

Sbormistr: Natalia Chirilenco

Soutěžní kategorie: F, H2

Gloria Brunensis je ženský komorní sbor, který vznikl v lednu roku 2014 z iniciativy jeho současné dirigentky Natalie Chirilenco. Gloria Brunensis má ve svém repertoáru široké spektrum skladeb prolínajících se napříč obdobími a hudebními žánry, od polyfonií až po soudobé autory. Zejména se specializuje na skladby a cappella. Ač je mladým sborem, má za sebou už řadu koncertů a několik úspěchů z domácích i zahraničních sborových soutěží. Patří mezi ně zlatá pásma ve dvou kategoriích z mezinárodního festivalu Festa Musicale v Olomouci v roce 2014, třetí místo z festivalu Cracovia Cantans v polském Krakově v roce 2015, stříbrné pásmo z festivalu vánoční a adventní hudby v Praze téhož roku, nebo cena za nejlepší folklórní píseň a nejlepší romantickou píseň 19. století ze soutěžní přehlídky Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí v roce 2016.

 

GLORIA Children’s Choir of the Zhytomyr Municipal Music School No.1

Město:  Zhytomyr (UKR)

Sbormistr: Natalija Klimenko

Soutěžní kategorie:  B3

Dětský sbor GLORIA Městské hudební školy Zhytomyr č. 1, pojmenován po Borysi Ljatošynském, zvítězil osmkrát na soutěži Grand Prix a Poháru Anatolije Avdiyevského. Sbor zvítězil na rozličných mezinárodních soutěžích a festivalech pořádaných na Ukrajině, ve Španělsku, Francii, Bulharsku, České republice, Itálii, Polsku, Německu a Slovinsku. V loňském roce oslavil své 25. výročí. Sbor tvoří přibližně sto chlapců a dívek ve věku 8 až 16 let, kteří jsou opravdovými milovníky sborové hudby. Zvláštní pozornost ve svém repertoáru věnují duchovní hudbě.

 

Hanácký mužský sbor Rovina

Město: Olomouc (CZE)

Sbormistr: Honza Žůrek

Soutěžní kategorie: K2

Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce a okolí vznikl na sklonku roku 2004 a prezentuje sílu mužského lidového sborového zpívání, které dosud nemá v regionu Hané obdoby. Základ kmenového repertoáru tvoří hanácké písně vybrané ze sbírek Františka Sušila, Jana Poláčka nebo Františka Bartoše. Písně vojenské, milostné, nábožné, pracovní či svatební zpracovává sbor Rovina s důrazem na maximální autentičnost lidového projevu a bohaté možnosti zpěvu. Rovina natáčí a vystupuje po celé Moravě i na Slovensku, pravidelně se účastní živých pořadů a natáčení pro Český rozhlas Olomouc, Brno a Ostrava (Dožínky na Hané, Moravský Silvestr), Rádio Proglas (Advent na Hané, Muzikanti, to sú chlapci) nebo TV Noe (U nás aneb od cimbálu).

 

Háskólakórinn

Město: Reykjavík (ISL)

Sbormistr: Gunnsteinn Ólafsson

Soutěžní kategorie: A5, E3

Háskólakórinn, Islandský univerzitní sbor, byl založen v roce 1972 a je tvořen studenty Islandské university a studenty dalších univerzit v Rejkjavíku, včetně zahraničních a výměnných studentů. Gunnsteinn Ólafsson, sborový dirigent od roku 2007, vystudoval orchestrální dirigování a skladbu na Musikhochschule in Freiburg v Německu. V roce 2001 založil Islandský festival lidových skladeb ve městě Siglufjördur a diriguje také Islandský mládežnický symfonický orchestr, založen v roce 2004. Gunnsteinn vyučuje na Islandské umělecké akademii.

 

Chorus Mittitur

Město: Šternberk (CZE)

Sbormistr: Tamara Margholdová

Soutěžní kategorie: H2

Chorus Mittitur vznikl v roce 2007 pod původním názvem Komorní chrámový sbor Šternberk. Těleso je zaměřeno zejména na oblast liturgické a duchovní hudby. Pravidelně se účastní různých festivalů a soutěžních přehlídek (Festival duchovní hudby Ústí nad Orlicí, festival Josefa Olejníka, Mezinárodní festival adventní hudby v Praze, Svátky písní aj.) Hudebně také doprovází významné kulturní akce ve Šternberku i okolí.

 

Pěvecký sbor Colori

Město:  Bučovice (CZE)

Sbormistr: MgA. Kateřina Schönová

Soutěžní kategorie:  B3

Pěvecký sbor COLORI pod vedením MgA. Kateřiny Schönové působí od roku 2012 při Základní umělecké škole Arthura Nikische v Bučovicích. V současné době se jedná o dvacetičlenný pěvecký sbor, který má na repertoáru české i zahraniční lidové písně, starou hudbu, skladby nejrůznějších slohových období i bohatý vánoční repertoár. V minulém roce po absolutním vítězství v krajském kole soutěžní přehlídky žáků ZUŠ získal zlaté pásmo i v ústředním kole konaném v Litomyšli, zde obdržel mimo jiné i zvláštní cenu poroty za příkladný hudební projev. Zároveň jako absolutní vítěz krajského kola soutěže dětských pěveckých sborů v Brně postoupil do ústředního nesoutěžního kola přehlídky v Uničově, kde získal zvláštní cenu poroty za provedení lidové písně. Colori vystupují na nejrůznějších kulturních akcích, letos v březnu vystoupili jaké hosté na koncertu vokálního kvintetu Za5. V rámci ZUŠ Open byl pěvecký sbor pozván ke společnému květnovému koncertu s Brněnskou filharmonií k zahájení festivalu Mozartovy děti.

 

Komorní sbor Plamen

Město: Přelouč (CZE)

Sbormistr: Anička Pokorná

Soutěžní kategorie: D3, J3

Plamen je komorní sbor, který vznikl v roce 2012 z absolventů dětského pěveckého sboru Rošťák v Přelouči. Každý z členů navštěvuje jinou střední nebo vysokou školu, ale všichni mají společnou chuť do zpívání a muzicírování. Již v prvním roce existence se nám podařilo získat stříbrná pásma na soutěžích Zahrada písní a Festival vánoční a duchovní hudby s cenou Petra Ebena v Praze, loni i letos zlaté pásmo na Zahradě písní v Praze a stříbrné pásmo na mezinárodním festivalu Svátky písní v Olomouci. Víc než sbírat medaile nás však baví společně tvořit a hledat v hudbě něco nového.

 

Lucky Voice Band

Město: Praha (CZE)
Sbormistr: MgA. Lucie Freiberg, MBA
Soutěžní kategorie: A5

Smíšený sbor Lucky Voice Band byl založen v lednu roku 2011. Jeho sbormistryní je od počátku Lucie Freiberg. Lucky Voice Band má kolem čtyřiceti stálých členů různých profesí napříč generacemi a vznikl nejprve s původním plánem sdružovat lidi, kteří rádi zpívají, chtějí dohromady poznávat krásu hudebního světa a zároveň se něčemu přiučit. Společná vášeň pro zpěv se stala nepostradatelnou součástí našich životů a nyní již koncertujeme jak v Čechách, tak v zahraničí. Lucky Voice Band každoročně vystupuje na charitativním koncertě pro Cestu domů, na Vánočním bazaru Nadačního fondu Šestý smysl v divadle Semafor a je hlavní aktérem na pražských Sborovnách rádia Classic Praha. V repertoáru sboru najdete klasické skladby českých i zahraničních autorů světského i sakrálního zaměření, spirituály, africké i populární písně.

 

Mahidol University Choir

Město: Bangkok (THA)
Sbormistr: Mr.Rit Subsombon
Soutěžní kategorie: D3, H2

Uznávaný smíšený Sbor Univerzity Mahidol, známý také jako MU Choir, byl založen děkanem hudební akademie docentem Dr. Sugree Charoensookem v červenci 2011. Sbor tvoří vybraná skupina studentů, kteří reprezentují různé univerzitní akademie a fakulty. Jeho dirigentem je Rit Subsomboon. Historie Univerzity sahá do založení Nemocnice Siriraj v roce 1888 Jeho Výsostí králem Chulalongkornem. Sbor se v květnu 2016 zůčastnil dvou mezinárodních soutěží v Litvě a Polsku a byl oceněn dvěmi zlatými medailemi a prvním místem na Kaunas Cantat 2016 v Kaunasu v Litvě. Sbor získal také stříbrnou medaili v kategorii spirituálu a gospelu, zlatou medaili v kategorii sakrální hudby, a vítězné ocenění ve stejné kategorii na Mundus Cantat 2016 v Sopotu v Polsku.

 

Mladinski pevski zbor Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje

Město: Velenje (SLO)
Sbormistr: Tea Plazl
Soutěžní kategorie: B3

Kořeny Mládežnického pěveckého sboru Hudební školy Velenje sahají až do roku 1986. Dnes se sbor skládá z třiceti až čtyřiceti členů ve věku 11 až 15 let. Všichni jsou zdatnými žáky Hudební školy Velenje. Sbor se stal absolutním vítězem první mezinárodní soutěže Il Garda In Coro v Malcesine (Itálie, 2008) a dosáhl druhého místa v roce 2010 v kategorii sekulární hudby a třetího místa v kategorii duchovní hudby. Sbor dále získal zlaté ocenění na mezinárodní soutěži Musica Sacra v Plzni v říjnu 2011, zlaté ocenění spolu se speciálním oceněním poroty ve své kategorii na festivalu Young Prague, a také vystoupil na soutěži Grand Prix. Zpěváci získali 4 zlatá ocenění a dvakrát se umístili na první příčce na národní úrovni.

 

Pěvecký sbor Imbus

Město: Praha (CZE)
Sbormistr: Jiří Adámek
Soutěžní kategorie: F

Sbor vznikl v roce 2003 mladými nadšenci z řad členů dětského pěveckého sboru Klíček, kteří z něj už odrostli. Vznikl tak komorní smíšený sbor, který se technickým klíčem ve svém názvu k návaznosti na Klíček rád hlásí. V průběhu let poté Imbus poskytl azyl zpěvákům několika dalších komorních uskupení. Mezi důležité přísady patří zpěváci sborů SmiRol, OktOpus a Kratochvíle. Ze soutěžních vystoupení v poslední době si Imbus přivezl dvě zlatá pásma (Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby 2014 a Jirkovský Písňovar 2015).

 

Pěvecký sbor Kantilénka

Město: Praha (CZE)
Sbormistr: Mgr. Iva Glaserová
Soutěžní kategorie: B2

Přípravné oddělení Kantilénka je určeno pro všechny žáky třetích až pátých tříd, kteří mají chuť věnovat se sborovému zpěvu. Cílem tohoto oddělení je nejen správně naladit dětské hlásky, ale také pomoci dětem najít si k hudbě kladný vztah a sborový zpěv si zamilovat a vychovat budoucí zpěváky pro sbor Kantiléna. Děti si procvičují základní dovednosti v jednohlasých písních, zároveň se však pouští i do náročnějších vícehlasých skladbiček. Mezi největší úspěchy sboru patří zlaté pásmo s postupem na Krajské přehlídce školních dětských pěveckých sborů v Praze v roce 2015 a zlaté pásmo s cenou absolutního vítěze v Ústředním kole soutěžní přehlídky MŠMT ve sborovém zpěvu v roce 2016.

 

Pěvecký sbor Kassiopea

Město: Olomouc (CZE)
Sbormistr: Mgr. Hana Vyroubalová
Soutěžní kategorie: E1

Kassiopea je ženský komorní sbor, který vznikl na podzim v roce 2006 v Olomouci pod vedením Mgr. Hany Vyroubalové. Komorní sbor můžete pravidelně vídat na jarních a vánočních koncertech, stejně tak na řadě kulturních událostí v Olomouci a okolí. Kassiopea se také zúčastnila tuzemských i zahraničních festivalů sborového zpěvu, např. získala v roce 2008 stříbrné pásmo na Mezinárodním festivalu Svátky písní Olomouc, v roce 2013, 3. místo na festivalu v Ukrajinském Ternopil a v roce 2014 stříbrné pásmo na Festivalu sborového umění Jihlava. V současné době sbor vystupuje spolu se swingovým orchestrem New Street Band v muzikálu Kéž by tisíc klarinetů, které získalo cenu Olomouckého kraje v oblasti kultury za rok 2016.

 

Pěvecký sbor Lumen Pacov

Město: Pacov (CZE)
Sbormistr: Petr Koronthály
Soutěžní kategorie: F

Pěvecký sbor Lumen Pacov byl založen na jaře roku 2013 a od prvních zkoušek byl zaměřen na soudobý repertoár, který pod vedením sbormistra Petra Koronthályho studuje s maximální pozorností na detail. Nevelký počet členů umožňuje do značné míry individuální práci a tak se Lumen Pacov může soustředit na předání poselství, které je za každou skladbou ukryté. Sbor má za sebou již řadu vystoupení a to nejen na Vysočině.

 

Pěvecký sbor Ohniváček

Město: Přelouč (CZE)
Sbormistr: Veronika Pokorná
Soutěžní kategorie: B2

Ohniváček je přípravný sbor pěveckého sboru Rošťák v Přelouči. Schází se tu děti od čtyř do deseti let a společně zpívají, muzicírují, hrají hry nebo i tančí. Sbor vystupuje pravidelně v Přelouči, blízkém okolí a na soutěžních přehlídkách svého kraje, nebo na celostátní přehlídce sborového zpěvu Zahrada písní v Praze, kde získal stříbrná a zlatá pásma. Děti se vždy velmi těší na každé nové soutěžní vystoupení! Sbor řídí Veronika Pokorná a korepetuje Petra Lojínová.

 

Pěvecký sbor Rošťák

Město: Přelouč (CZE)
Sbormistr: Anička Pokorná
Soutěžní kategorie: B3

Pěvecký sbor Rošťák vznikl v roce 2003 při Základní škole Masarykovo náměstí v Přelouči. V roce 2006 přešla činnost sboru pod hlavičku ZUŠ v Přelouči. Sbor každým rokem uskutečňuje četné koncerty ve svém okolí, navázal spolupráci se slovenským sborem Vodopád z Banské Bystrice, s oblibou spolupracuje se zajímavými lidmi, příkladem je vánoční koncert s Evou Pilarovou. Sbor navštěvuje soutěžní festivaly jako Zahrada písní, Festival vánoční a duchovní hudby s cenou Petra Ebena, Pražské vánoce a nejvíce si váží zlatého pásma z festivalu Svátky písní Olomouc. Sbor má v repertoáru písně lidové, duchovní, skladby autorů starších i soudobých, spirituály, písně muzikálové a populární.

 

Pěvecký sbor Vocantes

Město: Přerov (CZE)
Sbormistr: Michal Sabadáš
Soutěžní kategorie: B3

Sbor byl založen v roce 2011. Základní repertoárem sboru jsou lidové písně, umělé, duchovní, známá i méně známá díla světových skladatelů renesance, baroka i klasicismu, díla soudobých autoru a úpravy populárních skladeb. Dosavadní úspěchy: 2011 – Vánoční koncert s Jaroslavem Svěceným v Hranicích, 2012 – Vánoční koncert s Lubomírem Brabcem a Danielem Hůlkou, 2015 – Mezinárodní sborová soutěž „Mundi cantat“ Olomouc – stříbrná medaile v kategorii Pop, Jazz, Gospel, 2015 – Účast na festivalu „Světlo za Lidice“, 2016 – Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby ve Varšavě – stříbrná medaile.

 

Pěvecké sdružení Dalibor z. s.

Město: Svitavy (CZE)
Sbormistr: PaeDr. Miroslava Ducháčková
Soutěžní kategorie: F, H2

Pěvecké sdružení Dalibor Svitavy bylo založeno v roce 1967. Od roku 1995 jej vede Miroslava Ducháčková, na klavír a varhany doprovází Marcela Černá. Dalibor od začátku vystupuje jako smíšený pěvecký sbor nejen v České republice, ale dostává pozvání na samostatné koncerty i do zahraničí. Společně vystupuje s domácími i zahraničními sbory a orchestry na setkáních, festivalech a přehlídkách pěveckých sborů. Za dobu své existence získal sbor mnoho diplomů a čestných uznání a ocenění nejen v České republice. Repertoár sboru tvoří sborové skladby různých stylů i epoch, duchovní i světská sborová tvorba, úpravy lidových písní, kantáty, mše.

 

Seoul Arte Woman’s Choir

Město: Soul (KOR)
Sbormistr: Ms. Kim Kyoung-Mi
Soutěžní kategorie: K2

Ženský sbor Seoul Arte byl založen v roce 2013 s cílem sdílet krásu ženské sborové hudby. Skládá se z třiceti členů, kteří vystupují pěvecky či jiným uměleckým způsobem. Sbor byl od roku 2015 třikrát oceněn na národní úrovni, včetně dvojitého obsazení třetí příčky a třetího místa na mezinárodní soutěži v Koreji. V nedávné době také nahrál a vydal CD k prodeji. Jeho repertoár zahrnuje skladby z dob renesance po současné klasické skladby. Zařadili do něj také nově složenou a zaranžovanou hudbu od vlastní místní skladatelky, slečny Kim Eun-Jung. Zakládající dirigentkou je slečna Kim Kyoung-Mi, která sbor řídí.

 

Septemthillis

Město: Lipany (SVK)
Sbormistr: Gabriela Pintérová, DiS. art.
Soutěžní kategorie: B3

Sbor vznikl v roce 1989 při ZUŠ v Lipanech. Od svého vzniku pracuje pod odborným vedením sbormistryně Gabriely Pintérové, velmi úspěšně vystupuje na mnohých kulturně-společenských událostech, festivalech a soutěžích, díky kterým je už známým uměleckým tělesem nejen doma, ale i v Evropě. Každoročně se mladí zpěváci umísťují na předních místech mezinárodních soutěží, kde prezentují široký repertoár lidové, sakrální, populární i muzikálové hudby. Rok 2012 byl pro sbor výjimečný, poprvé za svou existenci prezentoval kulturu našeho národa na jiném kontinentu světa – v Jižní Americe, konkrétně v Brazílii.

 

Studentský sbor Collegium Iuvenum

Město: Český Těšín (CZE)
Sbormistr: Dr. Leszek Kalina
Soutěžní kategorie: D2

Studentský sbor COLLEGIUM IUVENUM vznikl v září 1990 jako sbor Polského gymnázia v Českém Těšíně. V současné době působí jako umělecky nezávislé těleso Polského uměleckého sdružení ARS MUSICA, z.s., avšak zároveň je nadále sborem Polského gymnázia, jehož všichni členové jsou studenty této školy. V současnosti má sbor asi 60 členů 15-19 letých. Repertoár souboru tvoří díla polyfonní, klasicistní i romantická, úpravy lidových písní i taneční hudby, současná a experimentální tvorba – zkrátka soubor se snaží o maximální žánrovou pestrost a repertoárovou univerzalitu.

 

Svitavský dětský sbor

Město: Svitavy (CZE)
Sbormistr: Mgr. Dana Pražáková
Soutěžní kategorie: D1

Svitavský dětský sbor ze Základní umělecké školy ve Svitavách byl založen před 10 lety, navštěvují jej zpěváci od 11 do 18 let. V rámci festivalů, soutěží a poznávacích cest navštívil sbor řadu krásných míst v Čechách, na Slovensku i vzdálenějším zahraničí. Lokalitou nejmilejší je ovšem stále Selský dvůr v Daňkovicích, místo pravidelných soustředění. Svitavský sbor získal řadu krásných ocenění v soutěžích – Porta musicae v Novém Jičíně, Svátky písní v Olomouci, Zahrada písní v Praze. V krajské soutěži sborů vyzpíval sbor postup do celostátní přehlídky v Rychnově nad Kněžnou a 2x do Uničova. K nejveselejším sborovým zážitkům patří nácvik muzikálu pro děti Komárkova ženitba od Františka Trnky a k těm nejmocnějším určitě Slavnostní koncert k 10 letům vzniku Svitavského sboru společně s bývalými členy.

 

Vox Cantabilis

Město: Jirkov (CZE)
Sbormistr: MuDr. Sylvie Palkosková
Soutěžní kategorie: F, H2

Smíšený pěvecký sbor Vox cantabilis vznikl v roce 1997 v Jirkově. V průběhu let počet jeho členů mírně kolísal, v současné době se ustálil na deseti zpěvácích. Zabývá se především interpretací děl renesančních, barokních a romantických skladatelů, v repertoáru má ale zařazeny i skladby soudobé a úpravy lidových písní. Sbor pravidelně koncertuje v severních Čechách a německém příhraničí, zpívá při bohoslužbách a u příležitosti církevních svátků, vystupuje na kulturních a reprezentačních akcích a vernisážích výstav a pořádá vánoční koncerty.

 

Ženski komorni zbor Vox Annae

Město: Kamnik (SLO)
Sbormistr: Aleš Sedušak
Soutěžní kategorie: H2, K2

Ženský komorní sbor Vox Annae pochází z male vesnice Tunjice, která se nachází blízko města Kamnik. Sbor je pojmenován po svaté patronce města, Svaté Anně. V současné době je sbor tvořen patnácti zpěváky, které již pět let vede Aleš Sedušak. Sbor se každoročně účastní rozličných akcí a concertů a dosáhl významného úspěchu na podzim 2015 na regionální soutěži (zlaté ocenění, oceněnní za nejlepší představení současné skladby). Díky propracovaným plánům všech členů získal zlatý diplom v kategorii sakrální hudby a náročné kategorii ženské komorní hudby na 5. Mezinárodním festival ve Španělsku, ‚Canta al mar‘ 2016.

 

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes Bruntál

Město: Bruntál (CZE)
Sbormistr: Anna Kurowska
Soutěžní kategorie: F, H2

Ženský komorní sbor Puellae Cantantes z Bruntálu vznikl v roce 2008 a je složen převážně ze zpěvaček, které byly členkami Dětského pěveckého sboru Rosnička. Repertoár sboru tvoří jak stará muzika, tak i tvorba současných skladatelů. Zpěvačky si před dvěma lety prošly nelehkým obdobím, kdy sbor opustila jedna z nejvýznamnějších hudebních osobností města Bruntálu, sbormistr a pedagog Jaroslav Číhal. Nicméně členky se rozhodly na sborové scéně setrvat a pokračovat v započaté práci svého sbormistra. K tomu jim dopomohla nová sbormistryně, paní Mgr. Dagmar Sedláková. Sbor se pravidelně účastní jak hudebních a soutěžních festivalů, tak i příležitostných akcí ve svém domovském městě a okolí.