Praha

Novoměstská filharmonie (Nové Město nad Metují)

Georges Bizet:
Dmitrij Šostakovič:
Pablo de Sarasate:
Sergej Prokopfjev:
A. Silvestri (arr. C. Custer):
Arlesanka – Farandole
Jazz Suite – Valčík č. 2
Cikánské melodie
Romeo a Julie – Montekové a Kapuleti
Forrest Gump Suite

 

Sólo: Petr Zdvihal – housle
Diriguje: Jaroslav Rybáček

 

Siam Sinfonietta

Wolfgang Amadeus Mozart:
György Ligeti:
Trisdee na Patalung:
Voraprah Wongsathapornpat:
Somtow Sucharitkul:
 
Hudba Jeho Veličenstva Ramy IX:
Předehra z opery Don Giovanni
Melodien
Restoration
Temples of Kyoto
Helena Citronova, suita pro orchestr a soprán
(sólo: Sassaya Chavalit – Thajsko)
Love Songs, skladby pro orchestr

 

 

čtvrtek 12. září 2019, Sál Bohuslava Martinů, HAMU, 19.30

Dirigují:
Somtow Sucharitkul
Voraprah Wongsathapornpat

 

Vstupné: 200 Kč / 150 Kč
Předprodej na GoOut

Novoměstská filharmonie

Novoměstská filharmonie je neprofesionální symfonický orchestr, který navazuje na dlouholetou tradici Komorního orchestru založeného Dušanem Vrchoslavem v roce 1960. Když se v roce 1998 ujal Jaroslav Rybáček vedení Komorního (!) orchestru pod ZUŠ Bedřicha Smetany Nové Město nad Metují, málokdo tušil, jak velké pokroky budou v dalších letech následovat. Slovo “komorní” bylo o tři roky nahrazeno slovem “Novoměstský” a první úspěchy pod novým názvem na sebe nenechaly dlouho čekat. Spolupráce s autory filmu o siru Nicolasu Wintonovi “Nickyho rodina”, ke kterému Nofi natočila hudbu v Českém rozhlasu, účinkování na světové premiéře tohoto filmu v Kongresovém centru Praha a natočení vlastního CD Tance byly prvními vlaštovkami.

Spolu s počtem fanoušků v hledišti přibýval rovněž počet muzikantů na pódiu a i proto se soubor v roce 2011 přejmenoval na Novoměstskou filharmonii (Nofi). Pod tímto názvem orchestr o tři roky později zavítal do pražské Hybernie, kde doprovodil slavností večer Amfora klubu Praha a na konto přidal další CD Filmové melodie. Za poslední léta se orchestr také úspěšně zúčastnil několika prestižních zahraničních soutěžních přehlídek i festivalů, na kterých získal řadu prvních cen, včetně titulů absolutních laureátů soutěží a podnikl koncertní turné po Provence.

V současné době těleso navštěvuje přes 65 hráčů, kteří jsou nebo byli žáky ZUŠ Bedřicha Smetany Nové Město nad Metují a ZUŠ okolních měst. Ti nejmladší z nich mají teprve 12 let. Každoroční tématické koncerty, které filharmonie pořádá, bývají mnohdy beznadějně vyprodány během prvního dne. V kulturním dění regionu je to už velká tradice. Fotograf Rudolf Němeček na adresu Nofi dodává: “Nejvíce si cením toho, jak jejich činnost pomáhá pozvednout kulturu ve městě a jaká úžasná atmosféra vládne na koncertech. Nejsem zdaleka jediný, kdo je nadšený ze skvělých výkonů mladých muzikantů.” V hojném počtu navštěvují koncerty děti i mládež. Šestnáctiletá Kája Veselá na ně chodí už několik let a přivádí na koncerty i další lidi ze svého okolí: “Líbí se mi, že na malém městě máme orchestr, který dosáhl takových úspěchů a koncertuje po celé Evropě. Jsem ráda, že přidávají i další koncerty po regionu a je tak větší šance je vidět, když se některý během hodiny vyprodá.”

Nofi dalece přesahuje to, k čemu bývají určeny orchestry základních uměleckých škol. Je skutečným inkubátorem talentů, který dovoluje hráčům růst pod rukou zkušených vedoucích a vychovává další generace nadějných umělců především k zodpovědnosti a lásce k hudbě. Mimo to umožňuje spolupracovat s dalšími tělesy a koncertovat na nejrůznějších místech po celé republice. Časem snad dopadne i to Rudolfinum…

 

Jaroslav Rybáček

Absolvent JAMU Brno, stážista na německé Hochschule für Musik “Franz Liszt” a dříve profesionální violoncellista. Z rodného Heřmanova Městce se přestěhoval do náchodského regionu, kde se mu podařilo svým elánem vytvořit či podpořit nejeden hudební projekt. Dlouhá léta byl také sbormistrem smíšeného pěveckého sboru Kácov, se kterým absolvoval mnoho koncertů a sklidil úspěchy na českých i zahraničních sborových festivalech, soutěžích a přehlídkách.

V současné době působí jako pedagog hry na violoncello v ZUŠ Bedřicha Smetany v Novém Městě nad Metují. Je dirigentem smyčcového orchestru Archi con Brio a především Novoměstské filharmonie, která se těší veliké oblibě u publika nejen v domácích vodách, ale i v zahraničí, kam již pravidelně vyráží odhodlána zlomit hranice medailových pásem různých mezinárodních soutěžních festivalů.