Siam Sinfonietta

Mládežnický symfonický orchestr Siam Sinfonietta založil v roce 2010 skladatel, dirigent a spisovatel Somtow Sucharitkul spolu s mladým dirigentem Trisdeem na Patalung pod záštitou Bangkok Opera Foundation. Toto výběrové stipendijní hudební těleso sdružuje nejtalentovanější mladé thajské instrumentalisty ve věku od dvanácti do pětadvaceti let. V orchestru se pracuje podle jedinečné výukové metody vyvinuté zakladatelem a uměleckým vedoucím, panem Sucharitkulem. Tato metoda doplňuje tradiční hudební výuku o zasazení skladeb do širšího kontextu (historického, kulturního či interpretačního). Mladí hráči navíc nabírají zkušenosti z různých světových koncertních sálů. Orchestr hrál např. ve vyprodaném sále newyorské Carnegie Hall a mnichovském Prinz Regententheater, dále v berlínském Konzerthaus, v pražském Klementinu, kalifornské Disney Hall či v Emirates Palace v Abu Dhabi.

O dosažené úrovni orchestru vypovídá řada cen, které za dobu svého působení orchestr získal. Mezi nejcennější výhry patří první cena z mezinárodního mládežnického festivalu Summa Cum Laude ve Vídni (2012). O rok později dobyl Ameriku, když získal zlatou medaili na Los Angeles International Music Festival. Další tři prvenství slavil na festivalech konajících se v Carnegie Hall – Sounds of Summer Festival (2014), Sounds of Spring Festival (2016) a New York International Music Festival (2018). Dosud absolvoval čtyři velká evropská turné a jedno americké.

Pravidelně spolupracuje s dalšími tělesy Bangkok Opera Foundation – se Siam Philharmonic Orchestra například uvedl thajskou premiéru Mahlerovy Symfonie č. 3, se Siam Opera připravil několik operních představení (Salome R. Strausse nebo Madama Butterfly G. Pucciniho). Ve svém repertoáru má symfonie Beethovena, Brahmse a většinu Mahlerových, dále díla z první poloviny 20. století – Stravinského Svěcení jara, Bartókova Podivuhodného mandarína, Ivesovy Tři místa v Nové Anglii či Coplandovo Apalačské jaro a mnoho dalších. Uvádí však také řadu soudobých thajských kompozic – jak skladatelské počiny svých dirigentů, tak také krále Rámy IX.

Siam Sinfonietta pracuje pod vedením dvou generačně odlišných dirigentů. Skladatel, dirigent a spisovatel Somtow Sucharitkul (*1952) prožil velkou část svého života v Anglii a Americe. Krátce po přelomu tisíciletí se vrátil do rodné země a založil první mezinárodní operní společnost v Bangkoku. Ve skladatelském světě je ceněn jako operní autor. Ve své dirigentské a pedagogické práci prosazuje holistický přístup, svou metodu využívá také v mládežnickém orchestru. V roce 2017 získal od německého spolku KulturForum Europa cenu za kulturní přínos. Zároveň ho forum označilo za uměleckého ambasadora mezi západem a východem, jenž překonává hranice a kulturní překážky a daří se mu navazovat významné kulturní vazby mezi Thajskem a Evropou.

Kariéra mladého thajského skladatele a dirigenta Trisdee na Patalunga (*1986) začala v jeho patnácti letech, když se setkal se svým pozdějším učitelem a mentorem S. Sucharitkulem. Brzy poté se zahájil spolupráci s Bangkok Opera – jako zpěvák, sólový hráč, člen orchestru, skladatel i dirigent. Dnes je mimo jiné hudebním ředitelem Bangkok Baroque Ensemble a rezidentním dirigentem Orpheus Choir of Bangkok. Od roku 2005 také působí jako asistent dirigenta a hudební instruktor/kouč operních zpěváků při Nizozemském operním studiu v Amsterdamu. V oblasti kompozice se orientuje spíše na komorní díla, je však autorem také dvou symfonií.

 

Sassaya Chavalit se narodila v thajském Bangkoku v roce 1989. V roce 2017 získala magisterský titul na Univerzitě Mozarteum v rakouském Salzburgu ve třídě profesora Maria Antonia Diaze Varase.

Provedla spoustu pěveckých recitálů a koncertů v Thajsku. Během svého studia na Mahidol University byla vybrána jako sólistka do operních a operetních představení, jako např. Jeníček a Mařenka, Bastien a Bastienka, Der Schauspieldirektor, Král Artuš, Così fan tutte, Veselá vdova, Netopýr. V roce 2010 získala Espoir Prize na OSAKA International Music Competition. V lednu 2011 vyhrála Settrade soutěž mladých hudebníků a tím si zajistila stipendium na magisterský studijní program.

V roce 2018 vystupovala s Thajským filharmonickým orchestrem a Královským symfonickým orchestrem v Bangkoku. V roce 2019 se představila ve své prozatím poslední roli princezny Panjalajandi v opeře Mahosodh z cyklu Dasjati skladatele Somtowa Sucharitkula.

 

Voraprach Wongsathapornpat je thajský skladatel, dirigent a aranžér filmové hudby, který nedávno vystudoval Shrewbury International School a Univerzitu v Cambridge. Studoval dirigování u Charlese Peeblese ze Symfonického orchestru BBC. Tři roky rovněž působil jako hlavní dirigent Cambridge University Chinese Orchestra. Nyní působí v Bangkoku jako asistent dirigenta pro Operu Siam (nedávno dirigoval operu Architect of Dreams Somtowa Sucharitkula) a jako aranžér / skladatel filmové hudby v Thajsku i ve Velké Británii. Jeho styl dirigování je popisován jako citlivý a zaměřený na detaily stavby hudebního díla.

Voraprah začal skládat hudbu v 9 letech a studoval u významných thajských skladatelů, Narongrita Dhamabutry a Somtowa Sucharitkula. Nedávno vyhrál na souěži Mladých thajských umělců se svou skladbou Anitya pro smyčcové trio. Jeho nová opera na téma románu Agathy Christie, Deset malých černoušků, bude mít premiéru příští rok v Cambridge.

V roce 2017 vedl Voraprah hromadný zpěv thajské královské hymny na Trafalgarském náměstí v Londýně při příležitostii výročí úmrtí krále Ramy IX pro tisíce Thajců žijících ve Spojeném království.